Op de laatste Statendag van deze bestuursperiode, 22 februari jl. stond een expertmeeting over de PAS Leegveld op de agenda. De Provincie Noord-Brabant is daarbij verantwoordelijk voor de PAS-herstelmaatregelen en Waterschap Aa en Maas is belast met de uitvoering van deze herstelmaatregelen.
Staatsbosbeheer is eigenaar van een groot gedeelte van dit natuurgebied in de Provincie Brabant en de Provincie Limburg. Het gaat hierbij om hoogveen. Hoogveengebieden zijn nat en drassig en zijn vaak open gebieden. Bijzondere diersoorten zijn onder andere de gladde slang, het spiegeldikkopje en de blauwborst. Vanwege het kwetsbare en bijzondere karakter is het een Europees beschermd Natura 2000-gebied.
Ingrid Stam van de dorpsraad Griendtsveen gaf een indrukwekkende inleiding over de overlast door de moerasteekmuggen. Horren voor deuren en ramen en vooral het niet buiten kunnen zitten vanwege de muggenoverlast zijn pijnpunten voor de inwoners van dit dorp. Bij de herinrichting van het gebied wordt volgens de aanwezige expert gekeken naar onder andere de broedplaatsen van de muggen en verspreidingsmogelijkheden om de overlast te beperken.
Jan van Woezik van de dorpsraad Helenaveen maakte zich zorgen over de bomenkap. In het concept-beheerplan uit 2016 van het gebied stond eerst als beheersmaatregel: ”Bos verwijderen op enkele locaties” en bij het landinrichtingsplan Peelvenen uit 2005 werd nog gesproken over “het actief behouden van bossen”. Een bomenkap van 75 HA zou nodig zijn om onder meer een negatief effect op het hoogveen te voorkomen aldus de Factsheet Leegveld die we ontvingen (zie Bijlage Factsheet Leegveld). Daarnaast wordt er 180 HA ‘nieuwe’ natuur aangelegd. In het gebied liggen voormalige stortplaatsen van ca 12 HA waar zwaar chemische afval is gestort tot 1972.
Mijn collega Statenlid Antoinette Knoet-Michels van de PvdA wilde bij de Statenvergadering ’s middags een actuele motie indienen om de monitoring van de waterkwaliteit in dat gebied te in het gebied eenvoudig en frequent op te zetten. Helaas haalde deze motie het niet om procedurele redenen. De fractie van GroenLinks had graag deze motie mee willen indienen en ondersteunen.
Hoe nu verder?
- Betere samenwerking tussen de Provincies Brabant en Limburg in dit complexe dossier met name ten aanzien van de muggenoverlast in Griendtsveen.
- Monitoring van de waterkwaliteit opzetten bij de oude stortplaatsen.
- De noodzaak van het kappen van de bossen nogmaals op de agenda zetten.
- Het actief volgen van het natuurbeheerplan ook in verband met de te verwachten uitspraak van de Raad van State over de PAS medio mei van dit jaar.