Op 12 mei j.l. organiseerden de Statenfracties van GroenLinks, D66 en de PvdA in Eindhoven een symposium voor gemeenteraadsleden. Er waren zo’n 100 aanwezigen waarvan zeker zestig politici van met name GroenLinks, PvdA en D66.

In 2014 wordt de totale jeugdzorg overgedragen van de provincie aan de gemeenten. De voorbereidingen hiervoor zijn tot op heden vooral door ambtenaren van gemeenten en provincie gedaan. De initiatiefnemers van het symposium vonden het van groot belang dat de raadsleden op tijd goed op de hoogte zijn van de complexiteit van de jeugdzorg. Er zijn immers vele spelers in het veld van de jeugdzorg met eigen verantwoordelijkheden en belangen. En het gaat om veel kwetsbare kinderen in Brabant (zo’n 11.000 per jaar) die een beroep op zorg of ondersteuning doen. Deze krijgen ze van o.a. van pleegouders, Jeugdzorg Brabant en een aantal gespecialiseerde instellingen. Er is heel veel geld gemoeid met de Jeugdzorg (in 2011 was dit bijna 17 miljoen).

Om de raadsleden een goede indruk van de veelomvattendheid te laten krijgen was er een gevarieerd programma. Er waren een aantal sprekers die ’s ochtends een inleiding hielden. Zo maakte Fatma Koser Kaya (tweede Kamerlid van D66) duidelijk dat er vanwege de veranderde politieke situatie nu veel onduidelijk is over hoe de overdracht vorm zal krijgen. Worden de Centra voor Jeugd en Gezin bijvoorbeeld het (verplichte) frontoffice? Dat die overdracht naar de gemeentes plaats vindt is echter duidelijk liet Gerdien van der Wal van de provincie Noord-Brabant weten.

Op de informatiemarkt presenteerden de diverse organisaties uit het werkveld zich en werd veel informatie gegeven. ’s Middags ging men uiteen in regiogroepen en namen diverse wethouders het voortouw in de discussie. Opvallend hierbij was dat de meeste raadsleden zich helemaal nog niet realiseerden dat deze grote opgaven er toch op redelijke termijn aankomt. De gezamenlijke conclusie van de dag werd uiteindelijk dat men de urgentie ervaren had en snel aan de slag zou gaan in de eigen gemeenten (in de gemeente Etten-Leur zijn inmiddels door o.a. GroenLinks vragen gesteld). Samenwerken in de regio’s en contact houden onderling werd als belangrijk gezien. Ook de kennismaking met de partijen die dagelijks met de zorg voor de jeugd bezig zijn is als zeer positief ervaren. Al met al was het een geslaagde dag, waar we in de toekomst nog uit kunnen putten .