DEN BOSCH - GroenLinks heeft zaterdag 20 februari actie gevoerd voor (her)invoering van een tramlijn tussen een aantal plaatsen in Brabant. Een team bestaande uit Eerste Kamerlid Jan Laurier, kandidaat raadsleden uit Tilburg, Loon op Zand, Heusen en 's-Hertogenbosch reisen in een elektrische bus, gehuurd van Arriva, langs wat volgens GroenLinks de route van een toekomstige trambaan zou moeten worden.

 

De reis ging start in Tilburg waar raadslid Paulus Oerlemans vier redenen gaf waarom elke euro aan de tram vier euro's waard is. In de portemonnee van de reiziger, in het hogere comfort, in meer banen en in een beter milieu. En hij smokkelde er vervolgens nog wat motieven bij, zoals de bijdrage aan een beter bereikbare stad. Jan Laurier bevestigde dit en vond dat de crisis en herstelwet die de Eerste Kamer binnenkort krijgt, te eenzijdig inzet op asfalt en beton.


De Efteling
In de Efteling werd de delegatie ontvangen door Koen Sanders, hoofd voorlichting van De Efteling. Hij vertelde over de toenemende problemen die de Efteling heeft met bereikbaarheid. Aangezien De Efteling binnenkort het hele jaar door open is, komen oplossingen met openbaar vervoer nog meer in beeld. Daarover wordt intensief overleg gevoerd met gemeenten in de regio en provincie.


Maar op dit moment is openbaar vervoer volstrekt geen alternatief voor De Efteling. Slechts een heel klein deel van de vier miljoen bezoekers gebruiken om die reden het openbaar vervoer. De Efteling ziet veel in het invoeren van een tram, omdat dit goed aansluit bij concepten van het pretpark, de bereikbaarheid kan verhogen en tegelijkertijd de overlast voor de omgeving kan verminderen.


Samenwerking nodig
De Efteling nodigt overheden uit om daarover mee te denken. Statenlid Paul Smeulders en Jan Laurier stellen dat dergelijk grote investeringen zonder samenwerking moeilijk van de grond kunnen komen. Temeer omdat de landelijke overheid te eenzijdig inzet op de auto.